Dieta bez laktozy – zasady i produkty

Osoby mające jakiekolwiek problemy z tolerancją laktozy powinny na stałe ze swojej diety pozbyć się wielu różnych produktów spożywczych. Nietolerancja laktozy nie oznacza jednak zupełnej rezygnacji z nabiału! Wystarczy kupić produkty bez laktozy.

Co to jest nabiał?

Czym tak właściwie jest nabiał? Nabiał to mleko, a także i różnorodne przetwory, które są wykonane właśnie z mleka. Zaliczamy do tego: mleko krowie, owcze i kozie, a także jogurty, śmietanę, sery, kefiry i wszelkie inne mleczne produkty fermentowane. Takie produkty z nabiałem spożywa się jako samodzielne danie lub jako dodatek do potraw na śniadanie, obiad czy kolację. Ponadto nabiał jest wykorzystywany do przygotowywania deserów i sosów.

Wartości odżywcze nabiału

Jakie wartości odżywcze ma nabiał? Produkty mleczne łatwo znaleźć w najróżniejszych potrawach, dlatego też trudno z nich całkowicie zrezygnować. Ponadto mleko oraz przetwory wykonane z mleka zawierają bardzo cenne składniki odżywcze, które są niezbędne organizmowi ludzkiemu. Nabiał jest pełen witamin, minerałów, białka, ale i tłuszczu oraz laktozy. Kiedy okazuje się, że cierpimy na alergię czy nietolerancję laktozy nie musimy jednak całkowicie zrezygnować z nabiału. Wystarczy postawić na takie rozwiązanie jak dieta bez laktozy i zamienić ulubione artykuły spożywcze na produkty bez laktozy, jak na przykład: mleko bez laktozy, twaróg i serek wiejski bez laktozy, jogurty, lody, śmietana, bita śmietana oraz słodycze bez laktozy. Warto zauważyć, że w sklepach z takimi produktami można również znaleźć pieczywo czy gotowania dania, a nawet sosy pozbawione laktozy.

Czym jest laktoza?

Co to jest właściwie ta laktoza? To jeden z elementów mleka, określa się ją również mianem cukru mlecznego. To dzięki niej mleko ma słodkawy smak oraz dodaje energii – laktoza w końcu składa się z glukozy i galaktozy. Ponadto laktoza to bardzo ważny element – umożliwia ona szybko i właściwie wchłonąć wapń. Niestety, jest wiele osób, które nie toleruje laktozy i tym samym nie trawi jej w odpowiedni sposób. Osoby zmagające się z alergią na ten składnik po spożyciu mleka mają bóle brzucha, wzdęcia, gazy, biegunkę, przelewanie się w jelitach oraz złe samopoczucie. Ale kiedy takie osoby wybierają mleko bez laktozy bądź inne artykuły bez tego elementu – nie dostarczają wystarczającej ilości wapnia organizmowi. Z tej przyczyny trzeba uzupełnić go w inny sposób – poprzez dodanie pewnych elementów do swojej codziennej diety. Mowa o płatkach owsianych, soi, nasionach i orzechach, a także fasoli, szpinaku czy kapuście włoskiej.

Produkty bez laktozy sklep

Zastanawiasz się, gdzie można kupić produkty bez laktozy? Sklep stacjonarny, jak i internetowy ze zdrową żywnością to najlepsze miejsce na zakup nie tylko artykułów bez laktozy, ale ogółem żywności. W sklepach oferujących ekologiczną żywność i produkty dla osób zmagających się z różnymi alergiami i chorobami można znaleźć mleko, napoje roślinne, desery, słodycze, masło, dania gotowe czy sosy pozbawione laktozy.