Ile bakterii może pomieścić ludzkie ciało?

Człowiek to wielka kolonia. Dom dla grzybów, bakterii, wirusów i wszelkiego rodzaju innych drobnoustrojów, które czerpią korzyści z naszej stabilnej temperatury i obfitego zaopatrzenia w składniki odżywcze. Na zaledwie jednym centymetrze kwadratowym ludzkiej skóry znajduje się średnio 1 000 000 drobnoustrojów, a szczególnie bogaty wybór bakterii jest na rękach, stopach i pod pachami.

Szczęśliwi, ci co bakterie na ciele posiadają

Najpopularniejszym miejscem zamieszkania drobnoustrojów jest jednak ludzkie jelito, które fizjologicznie uważane jest również za zewnętrzną część ciała. Zwłaszcza okrężnica tętni życiem w postaci grzybów, wirusów, bakterii i niektórych innych jednokomórkowych partnerów zwanych archeonami, których masa dochodzi do około półtora kilograma. Liczbowo mówi się, że w jelitach człowieka jest 50 000 miliardów bakterii z ponad 500 różnych gatunków, ale istnieje duże zróżnicowanie w zależności od osoby.

Przeszczepianie mikrobiomu jelit

Mikroby układu trawiennego wpływają zarówno na trawienie, układ odpornościowy, jak i psychikę. Być może należy rozumieć człowieka jako superorganizm składający się z ogromnej ilości niewiarygodnie wielu małych istot.

Kał, kupa, gówno, stolec – mimo wielu nazw, które wszyscy znają, to fekalia są temat tabu w rozmowach towarzyskich. Jednak ten nieczysty produkt odpadowy w szpitalnym antyseptycznym środowisku jest używany jako lekarstwo.  Zdrowi, młodzi dawcy oddają świeży kał dla służby zdrowia, a następnie jest on filtrowany, mieszany z solą fizjologiczną i glicerolem, aby był odporny na zimne temperatury.

Kiedy flora jelitowa ma zostać przeszczepiona, stolec dawcy jest rozmrażany i wprowadzany do odbytu pacjenta. Chociaż ten rodzaj leczenia jest stosowany od wielu lat w kilku krajach, nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób przebiega proces uzdrawiania. Pewne jest, że to bakterie lub inne drobnoustroje w kale zdrowych ludzi pomagają chorym i korygują ich wnętrze – ale nie wiadomo dokładnie, które organizmy co robią.

Mikroby są częścią nas. Niektóre bakterie mogą wywoływać choroby, ale z ogromną większością żyjemy w pokoju lub nawet symbiozie.

One thought on “Ile bakterii może pomieścić ludzkie ciało?

Dodaj komentarz