Rak piersi jest kolejną chorobą, przy której pomóc może jedynie medycyna konwencjonalna. Guzek w piersiach może bowiem rozwijać się w organizmie nawet przez ok. 8 lat. Dlatego tak ważne jest regularne samobadanie kobiet i informowanie swojego lekarza o wszelkich problemach z piersiami.
Profilaktyczne badania piersi dla kobiet
Wśród podstawowych badań, które powinny wykonywać kobiety, są: ultrasonografia oraz mammografia. Dzięki temu można sprawdzić, czy z piersiami jest wszystko w porządku czy może jest potrzebna konsultacja z lekarzem. Wczesne wykrycie choroby pomoże zapobiec jej rozwojowi i pozwoli szybciej wrócić do zdrowia.
Jak walczyć z rakiem piersi?
Kiedy już okaże sie, że kobieta ma raka piersi, musi przejść przez operację. Zależnie od stopnia zaawansowania choroby, wyróżnia sie trzy sposoby operacji:
- tumerektomię – przy tej operacji należy usunąć nie tylko guz, ale i węzły chłonne. Wykonuje się ją w pierwszej fazie nowotworu, gdy guz nie przekracza 2 cm. Następnie konieczne jest wykonanie radioterapii piersi.
- kwadrantektomię – usuwa sie guza, a także 1/4 piersi i węzły chłonne pod pachą. Taką operacje należy wykonać ze względu bezpieczeństwa kobiety. Zaraz po wykonaniu operacji, wysyła sie kobietę na radioterapię, a następnie na chemioterapię. Dzięki temu można zahamować dalszy rozwój choroby i uchronić kobietę przed komplikacjami.
- mastektomię – podczas tej operacji jest konieczne usunięcie nie tylko guza, ale i całej piersi i węzłów chłonnych. Zabieg ten należy przeprowadzić w przypadku II i III fazy rozwoju choroby. Jest to sytuacja, gdy nowotwór może zaatakować także węzły chłonne. Następnie kobieta poddaje się radioterapii, chemioterapii lub hormonoterapii.