Aromaterapia – czy zapach może leczyć?

Zapach, czyli ponadczasowa chińska metoda stosowana przez przodków. Wystarczy kilka kropel olejku, by stanąć na nogi i odzyskać równowagę.

Aromaterapia ma już tysiące lat i wywodzi się z Chin. To tamtejsza ludność jako pierwsza poznała zdrowotną moc olejków eterycznych, które poprawiają samopoczucie i przywracają równowagę, zarówno w kwestii ciała, jak i ducha.

Aromaterapia i olejki eteryczne, od czego zacząć?

Aromaterapia, czyli mieszanka dwóch słów: „aromat” i „terapia”. To chińska metoda leczenia, która opiera się na użyciu olejków eterycznych. Nie od dziś wiadomo, że zapach korzystnie wpływa na samopoczucie i ogólne uczucie zadowolenia. Olejki eteryczne uzyskuje się z roślin leczniczych, z liści, kwiatów czy korzeni. W zależności od zawartości opakowania olejek może działać bakteriobójczo i odkażająco. Najczęściej stosuje się:

  • olejek różany, który rozszerza naczynia krwionośne, ułatwia zasypianie i redukuje stres;
  • olejek paczuli, który działa przeciwzapalnie i łagodzi trądzik;
  • olejek eukaliptusowy stosowany przy przeziębieniu i chorobach skóry na przykład podczas trądziku i łuszczycy;
  • olejek miętowy o działaniu przeciwbólowym;
  • olejek anyżowy działający przeciwbakteryjnie i pomagający w odkrztuszaniu wydzieliny, a więc stosowany w przypadku kaszlu.

Aromaterapia działa również na układ nerwowy przez redukcję stresu i napięcia. Co więcej, walczy z bezsennością i przemęczeniem.

Jak przeprowadzić olejkowy zabieg?

Aromaterapia to prosty zabieg, do którego niezbędne są olejki eteryczne, przedostające się do organizmu za pomocą ciała lub przez drogi oddechowe. Można go przeprowadzić samodzielnie w domu w formie kąpieli lub inhalacji. W pierwszym przypadku wystarczy dodać kilka kropel do kąpieli, by poczuć odprężenie. Natomiast w drugim przyda się… świeczka. Wylanie niewielkiej ilości opakowania na wosk sprawi, że zapach rozniesie się po całym mieszkaniu.

Inną formą zabiegu jest masaż aromaterapeutyczny przeprowadzany w gabinecie kosmetycznym

Polega na połączeniu mocy dotyku z równie leczniczym działaniem olejków.