Życie kojarzy się z radością, ciepłem i aktywnością. Z drugiej strony życie to też bierność, smutek i chłód. Yang i Yin to filozoficzna koncepcja z antycznych Chin. Według niej cały Wszechświat jest pełen uzupełniających się i przeciwstawnych sił. Siły te są obecne również w organizmie człowieka.
Yang i Yin są współzależne, nie wykluczają się, jedna siła jest dopełnieniem drugiej i mogą się w siebie przekształcać. Już 7 tys. lat temu w Chinach opracowano metodę akupresury, która miała odblokowywać przepływ energii. Wierzy się, że choroba to zakłócenie równowagi między Yang a Yin. Uciskanie, masowanie różnych punktów na ciele ma tą równowagę przywrócić.
Jak stosować akupresurę?
W sieci jest sporo filmów, w których można się zapoznać z akupresurą. W jaki sposób należy uciskać i jakie konkretnie miejsca. Ciekawostką mogą być pokazy akupresury w wykonaniu Mu Yuchun ( chińskiego mistrza ). Wyjaśnia on jakie punkty z zakończeniami nerwowymi mają wpływ na różne organy i narządy wewnętrzne. W jaki sposób można poprawić samopoczucie. Ucisk i masaż pobudza krążenie. Przekazuje ciepło do ścięgien i mięśni. W punktach tych energia się miesza i wyrównany zostaje przepływ energii.
Masaże akupresurowe trzeba wykonywać systematycznie
Zaczynać od kilku minut. Powtarzać je minimum 3 razy dziennie. Pobudzane określone punkty działają na pożądane partie ciała.
Czy akupresura pomaga?
Nie ma naukowo potwierdzonych badań, aby akupresura ma wpływ na poprawę zdrowia pacjenta. Mimo tego akupresura jest bardzo popularna na całym świecie. Nawet Międzynarodowa Organizacja Zdrowia wpisała akupresurę jako metodę na zmniejszenie stanów bólowych, migreny, astmy czy alergii. Z jednej strony mówi się, że akupresura działa jak placebo z drugiej WHO wymienia ją na swoich listach.