Choroby górnych dróg oddechowych są bardzo częste zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Nasilenie zachorowalności występuje zazwyczaj w okresie jesiennym oraz zimowym. Delikatniejsze choroby gardła oraz oskrzeli zazwyczaj są niegroźne i ustępują po kilku dniach.
Nigdy nie należy jednak ignorować objawów ponieważ nieleczone zapalenie oskrzeli może skutkować poważnymi schorzeniami płuc. Kiedy warto zgłosić się do szpitala? W jaki sposób następuje leczenie choroby?
Pierwsze objawy zapalenia płuc
Wśród najczęstszych objawów zapalenia płuc wymienia się kłucie w klatce piersiowej podczas kaszlu, zaleganie gęstej flegmy w drogach oddechowych, wysoką temperaturę (powyżej 38 stopni Celsjusza), ból gardła oraz oskrzeli a także ogólne osłabienie organizmu. Bardzo często jest tak, że pacjenci ignorują kaszel, katar oraz inne objawy zapalenia, które prowadzą do pogłębienia się stanu chorobowego i wystąpienia poważniejszego schorzenia płuc.
Jak leczyć zapalenie płuc?
Leczenie przewlekłego zapalenia płuc powinno być przeprowadzane w szpitalu pod stałą obserwacją lekarza, delikatniejsze symptomy można leczyć w domu przyjmując przepisane leki. Jeśli istnieje pewność, że mamy do czynienia z poważnym schorzeniem układu oddechowego zazwyczaj wprowadza się terapię antybiotykami lub w razie konieczności inhalacje ułatwiające oddychanie.
Bardzo często zalecane jest także prześwietlenie płuc. Warto pamiętać, że podczas tego typu leczenia konieczne jest dodatkowe wspieranie organizmu poprzez spożywanie przez chorego produktów wzbogacających florę jelitową takich jak kefiry, zsiadłe mleko czy standardowe probiotyki dostępne w aptece.